MESUT GÜL

Tevitöl’le genişleyen dünya görüşüne dair olağanüstü bir hikaye…

Mesut Gül

İlköğretim hayatımın son senesine kadar yüzey alanı yaklaşık 510 milyon km2 olan bu dünyanın çok küçük bir parçasıyla etkileşimim oldu. Bu alanın sınırları da doğup büyüdüğüm Adıyaman ve yine Adıyaman ili içerisindeki birkaç yerleşim yerini kapsamaktadır.

Atlaslar üzerinden gidermeye çalıştığım kendi dünyam dışındaki dünya merakını ilk defa 13 yaşında kendi şehrimin dışına çıkarak birincil elden ve kendi gözlerimle gerçekleştirmeyi başardım. Bu ilk deneyimimin hayatımda bir dönüm noktası olduğunu düşünmüştüm yolculuk esnasında ama şiddetinin bu kadar fazla olacağını o zamanlar hayal edememiştim. İlkokul öğretmenlerimden Yaşar Bey’in beni götürdüğü ve ne için girdiğimi bilmediğim sınavdan sonra bana verdiği mektupla başlamıştı bu serüven. Mektup beni Gebze’de bulunan TEVİTÖL adlı bir lisenin ikinci aşama sınavına çağırıyordu. Böylelikle o mektup ve dolayısıyla TEVİTÖL kelimenin tam anlamıyla beni kendi dünyamın dışına ilk defa çıkardı.

Her ne kadar ilk gittiğimde çok yabancılık çeksem ve utangaç tavırlar sergilesem de okula kabul edilmeyi başardıktan sonra yavaş yavaş adaptasyon sürecimi tamamlayıp, kendi zihinsel bariyerlerimi olabildiğince kırmaya çalıştım ve coğrafi anlamın dışında da kendi dünyamın yavaşça büyüdüğünü ve geliştiğini fark ettim. Bu cesaretlendirici yapı içerisinde tanıştığım diğer bir yeni olgu da yurtdışında eğitim fırsatları ve bunu ne şekilde gerçekleştirebileceğimiz konusu oldu. Bu süreç sonucunda lise hayatım öncesinde kendi ismimle bağdaştıramadığım ama TEVİTÖL’ün bize kazandırdıkları sayesinde imkânsızı olası hale getirmesiyle beraber ABD’deki Columbia Üniversitesi’ne başvurdum ve tam burslu olarak kabul aldım. Böylelikle üniversite hayatımı daha önce atlaslarda çokça gördüğüm ve haberlerde adını fazlaca duyduğum New York gibi dünyanın sayılı metropollerinden birinde geçirme imkânı buldum.

Hâlihazırda Türkiye’de uluslararası bir kalkınma bankası için çalışmaktayım. Lise hayatımla başlayan süreçte eğitimim ve iş hayatım için birçok farklı şehir ve ülke görme fırsatım oldu ve farklı yerlerden gelen insanlarla tanışma imkânı yakaladım. Lise eğitimim süresince bana öğretilenler ve TEVİTÖL’ün bana kattığı değerler şu güne kadar olan hayatımı oldukça önemli bir şekilde şekillendirdi ve şekillendirmeye devam edecek. Okuduğum bölümden şu anda yaptığım mesleğe, düşünme şeklimden geleceğe yönelik planlarıma kadar çoğunlukla TEVİTÖL’de öğrendiğim açık düşünme, sınırları ortadan kaldırma ve dünyamı daha da genişletme, toplumsal sorumluluk bilincinde olma gibi değerler etkili olmuştur.

TEVİTÖL’e kadar olan hayatım boyunca statik olarak devam eden etkileşimimin olduğu alan büyüklüğü TEVİTÖL’den sonra katlanarak büyüdü.

TEVİTÖL sadece benim değil etrafımda gördüğüm birçok arkadaşımın dünyasının gelişmesinde ve büyümesinde katkısı oldu. Ve en önemlisi gerekli olanaklar sağlandığı takdirde bir bireyin hayatının nasıl değişebileceğinin en güzel örneğini sergiledi. Bu gibi bir yapının içinde bulunma fırsatını yakaladığım için kendimi çok şanslı hissettim ve her zaman bu değerli kurumun bir parçası olduğum için gurur duydum.